Bár sokan azt hiszik, hogy az influenza az őszi-téli hónapok betegsége, valójában a járvány még március-áprilisban is jelen lehet, még ha kisebb intenzitással is. Az oltás adta védettség kialakulásához 2-3 hét szükséges, így időben kell gondolni a megelőzésre!
Készülj fel!
Bár mindenképpen javasoljuk az influenza elleni védőoltás beadatását, tudni kell, hogy az csak maximum 80%-os hatékonysággal véd meg. Ez nem az oltás gyengesége miatt van így, hanem mert az influenzavírusra jellemző a szezonon belüli változékonyság, és azt is nehéz előre megjósolni, hogy a több vírustörzsből éppen melyik kerül előtérbe. Így a védőoltás mellett célszerű felvérteznünk a szervezetünket vitaminokkal és olyan gyógynövényekkel, melyek segíthetik az immunrendszerünket az influenza elleni védekezésben.
Vitaminokkal az influenza ellen
Akár beadattuk az influenza elleni védőoltást, akár nem, gondoskodhatunk a szervezetünk megfelelő védekezőképességéről. A kiegyensúlyozott, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend, a sport és a megfelelő vitaminellátottság a legalapvetőbb eszközök, ha az immunrendszerünk támogatásáról van szó.
A D-vitamin szükséges a kórokozók elleni immunsejtjeink működéséhez, szabályozásához, sőt, van olyan típusú sejt, amely kórokozóval találkozva igényli a D-vitamint, amely ezen felül fokozza a fertőzésekre adott immunválaszt, az antimikrobás hatású anyagok termelését. Tehát a megfelelő D-vitamin-szint elengedhetetlen az immunrendszer sejtjeinek működéséhez, a fertőzésekkel szembeni védekezéshez, olyannyira, hogy becslések szerint a D-vitamin-hiány népességszintű megszüntetése akár 90%-kal csökkentené az influenzás megbetegedéseket.
Egy egészen friss klinikai kutatásban a 3-12 hónapos csecsemőknek adott magasabb dózisú D-vitamin (1200 NE) csökkentette az influenzás megbetegedések számát, illetve a lázzal és köhögéssel töltött idő hosszát.
A C-vitamin is részt vesz az immunsejtek anyagcseréjében, ezért fontos, hogy megfelelő legyen a C-vitamin-ellátottságunk. Egy 2011-es kanadai összefoglaló közlemény szerint napi 1000 mg C-vitamin csökkentheti a vírusos eredetű légúti fertőzés tüneteinek hosszát.
A gyógynövények erejével
Még akkor sem késő gyógynövényeket használni, ha mégis elkaptuk az influenzát. A feketebodza régóta ismert vírusellenes hatásáról, melyet klinikai vizsgálatok is igazoltak megfázással és influenzával szemben is. Egyes vizsgálatokban azt tapasztalták, hogy a feketebodza kivonata hatékonyan gátolta az influenzavírust, ha a tünetek jelentkezése után 48 órán belül alkalmazták, továbbá csökkentette a tünetek erősségét és időtartamát is.
Egy cseh vizsgálatban az echinaceáról írtak nagyon hasonlóan. Influenzás betegeknek adták az echinacea kivonatát, vagy vírusellenes gyógyszert a tünetek jelentkezésétől számított 48 órán belül. Nem volt lényegi különbség a két csoport között hatékonyságban, tehát az echinacea ugyanolyan hatékony volt a vizsgálat szerint a korai kezelésben, mint a gyógyszer, viszont kevesebb mellékhatást idézett elő. A SambuRexben mindkét gyógynövény megtalálható, ráadásul az echinacea biogazdálkodásból származik.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: