Cukorbetegségben az inzulinhatás csökkent vagy hiányzik, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, így éheznek. A vérből a szőlőcukor a vizelettel kiürül, sok vizet vive magával, innen a betegség neve. Az inzulinhatás csökkenése vagy hiánya kialakulhat inzulinhiány vagy inzulinrezisztencia miatt. Ilyenkor ugyanakkora inzulinhatáshoz magasabb inzulinszintre van szükség.
A jelenleg érvényes meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Ha az éhgyomorra mért vércukor 6,1 – 6,9 között van, azt károsodott éhomi vércukorértéknek nevezzük. Ha a cukorterhelés során a 120 perces érték 7,8 – 11,1 mmol/l között van, az a csökkent cukortolerancia. Ez a két eltérés még nem azonos a cukorbetegséggel, bár már fokozott érrendszeri rizikót jelentenek. Az ilyenkor bevezetett életmódváltozások hatására még van esély a cukorháztartás normalizálódására.
A cukorbetegség előfordulása
A cukorbetegségben szenvedő betegek száma világszerte rohamosan emelkedik, s ez alól hazánk sem kivétel. A 2004-es adatok alapján mintegy félmillió diabeteszes egyénnel számolhatunk Magyarországon. A kezelt betegek számának többszöröse lehet a fel nem ismert cukorbetegség.
Az ESKI 2000 évi adatai alapján a férfiak között Észak-Magyarországon, a nőknél Dél-Dunántúlon legmagasabb a cukorbetegségségben szenvedők száma. Legalacsonyabb százalékos megbetegedést a férfiaknál Nyugat-Dunántúlon, a nőknél Dél-Alföldön regisztráltak.
A cukorbetegség okai
-
- 1-es típusú cukorbetegség: a betegség oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulása. Ez a szigetsejtek elleni autoimmun-reakció következménye. Bármely életkorban kialakulhat. A betegség csak inzulinpótlással kezelhető.
-
- 2-es típusú cukorbetegség: a betegség kialakulásának középpontjában az inzulinrezisztencia áll, melyet a hasi zsírszövet mennyiségének felszaporodása okoz. A betegség kezdetén még vércukoreltérés nem jelentkezik, a hasnyálmirigy fokozott inzulintermelése miatt. A betegség előrehaladtával a hasnyálmirigy inzulin-elválasztása elégtelenné válik az inzulinrezisztenciához képest, ekkor alakul ki csökkent glukóz-tolerancia majd diabetes. A vércukoreltérések mellett jellemző erre a betegségre a magas vérnyomás és a magas vérzsírszint (koleszterin és triglicerid) is, melyek együttesen az érelmeszesedés kialakulását gyorsítják. A kezelés során az inzulinrezisztencia csökkentése az elsődleges cél. Alapvető az életmód szerepe, a gyógyszeres kezelés csak másodlagos.
- Másodlagos cukorbetegség: számos betegséghez, genetikai eltéréshez társulhat. Magyarországon ezek közül a hasnyálmirigy-károsodáshoz társuló cukorbaj gyakori. Ez a kórkép kialakulhat alkoholizmus vagy epeúti kövesség következtében. Ilyenkor a kezelést nehezíti, hogy a hasnyálmirigy egésze károsodik, az inzulintermelés mellett a glukagontermelés is csökkent (ez a hormon a vércukrot emeli). Az emésztőenzimek termelésének csökkenése a szénhidrátok felszívódását elnyújthatja, nehezebben kiszámíthatóvá teszi. Mivel a betegség lényege az inzulinhiány, kezelése az inzulinpótlás.
Téged is veszélyeztet a diabétes?
A Chromium Max hatóanyagai szabályozzák a vércukorszintet, egyúttal megszüntetik a folyamatos éhségérzetet.
CaliVita Chromium Max 500 étvágycsökkentő krómkészítmény cukorbetegség vagy fogyókúra esetén,
100 kapszula
Chromium Max 500 (100 kapszula)>>>
Étvágyszabályozó készítmény
A króm esszenciális mikroelem, azaz szervezetünk nem képes előállítani, így csak külső forrásból juthatunk hozzá. Részt vesz a normál szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében, hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához. E hatásával segíthet megakadályozni a vércukorszint hirtelen ingadozásából adódó édesség iránti „kívánósságot”, ezzel javítva a testtömegcsökkentő étrend hatékonyságát. A krómnak nem minden formája szívódik fel megfelelően, de szerves kötésű vegyületeinek – mint például a krómpikolinát – felszívódása és hasznosulása egyaránt kiváló.
- Azoknak, akiknek a folyamatos éhségérzet, elsősorban a szénhidrátéhség teszi eredménytelenné a testtömeg csökkentését.
- A normál vércukorszint elérését célzó terápia kiegészítéseként.
A króm hiánytünetei lehetnek: gyakori, csillapíthatatlan éhségérzet, többszöri étkezés mellett is alacsony energiaszint.
Terhes és szoptató anyáknak, valamint kisgyermekeknek alkalmazása nem ajánlott! A termék nem helyettesíti a megfelelő testsúlycsökkentő étrendet, a mozgást, valamint a szükséges életmódváltást.
Egy tabletta Chromium Max 500 ugyanannyi krómot tartalmaz, mint 5 adag (420 g) brokkoli!
Tudtad, hogy a gyulladásgátlóként szedett kortikoszteroidok fokozzák a króm ürülését? Krómpótlással nemcsak a hiányt lehet megelőzni, de a kortikoszteroidok okozta cukorbetegség ellen is segítséget nyújthat.
Forrás: Calivita
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: