A betegségek közel 66 %-nak hátterében a stressz áll.
A rendkívül erős stresszhatások (traumák), a hosszú időn át gyakran ismétlődő vagy tartóssá váló stresszválaszok komoly pszichikai zavarokat okozhatnak, hozzájárulhatnak testi betegségek kialakulásához, vagy súlyosbítják a már meglévő betegségeket.
Minél több feszültséget szenvedünk el, szervezetünkre annál nagyobb nyomás nehezedik, amely előbb vagy utóbb a leggyengébb pontokon támad. Leggyakrabban a gyomor és az emésztőszervek ill a szív-és érrendszer látják kárát a sok-sok felgyülemlett feszültségnek.
A helyzet kezelésének két iránya van. Az egyik a már meglévő, kikerülhetetlen stresszfaktorok csökkentése, illetve a saját hozzáállásunk megváltoztatása. Amennyiben egyes élethelyzeteken nem tudunk változtatni, akkor meg kell próbálni egymástól elválasztani azokat a helyzeteket, amelyekről előre tudhatjuk, hogy feszültséget okoznak, hogy egyszerre minél kisebb dózisú stresszt keltő inger érje a szervezetet.
A már meglévő feszültségek oldására pedig gyakoroljuk napi szinten az autogén tréninget, relaxációt vagy meditálást. Az egyes technikák elsajátításukat követően mindenkinél hatékony segítséget nyújtanak. A sport – ezen belül különösen a jóga -, de egyéb mozgásformák is, a feszültség levezetéséhez igen alkalmasak, segítséget nyújtanak a lelki egyensúly megtartásában, továbbá a problémák kibeszélése, önmagunkból történő kiírása is kiváló stresszoldóként működik.
Mikortól veszélyes a stressz?
Az, hogy szervezetünk készültséget rendel el és feszült állapotba kerül, alapvetően nem baj és nem is egészségtelen. Ha nem érne minket stressz, gyakorlatilag nem élnénk, hiszen szervezetünket semmi sem késztetné az időszakos „ébredésre” és „riadóra”. Akkor csúszik át a számunkra veszélyes zónába, ha ez a megfeszített állapot tartóssá válik, olyannyira, hogy többé már nem a nyugalmi állapotot szakítják meg a stresszhelyzetek, hanem éppen fordítva. Amikor a stressz állandósul, akkor is jelen van a feszültség, ha a kiváltó ok egyébként már nincs.
Amennyiben nem csökken a stressz hatás, illetve mindig újabb és újabb gondok gyötörnek, egy idő után a tartalék energiák is felhasználásra kerülnek, kimerül a készlet, és belépünk a következő szakaszba, ahol már megjelennek a fizikai tünetek.
A gyakori, tartós stressz rendkívül káros hatással van egészségünkre, a kisebb megbetegedésektől kezdve a krónikus betegségekig számos komoly következménye lehet. Stressz hatására gyorsul a szívverés, emelkedik a vérnyomás és a vércukorszint. Összeszorul a gyomrunk, vagy torkunkban dobog a szívünk. Ezen tünetek az immunrendszert folyamatosan gyengítik.
A folyamatos stressz hatására mellékvesénk nem képes elegendő kortizolt termelni, miközben fáradttá és ingerlékennyé válunk.
A kortizolhiány azonban az egész hormonháztartásunkra hatással van, hiszen a többi hormon termelését is befolyásolja, melynek következtében pajzsmirigy alulműködés is kialakulhat. A tartós stresszhatások előbb-utóbb krónikus megbetegedésekhez vezetnek, mely szorongás, fejfájás, cukorbetegség, reflux, fekély, bélbetegségek, szívbetegségek, izomfájdalmak, alvászavar, vagy akár depresszió és pánikbetegség formájában ölthet testet.
Tegyünk a stressz ellen!
A stressz káros hatásainak megelőzésében a rendszeres testmozgás kiemelten fontos, hiszen a mozgás hatására endorfinok – boldogsághormonok – szabadulnak fel a szervezetben, segít a szorongás, nyugtalanság és a depresszív állapot leküzdésében, sőt gyulladáscsökkentő hatást is kifejt. Ugyancsak a testre és lélekre ható stresszoldó a meditáció vagy relaxáció. Rendszeres gyakorlása jótékony hatást fejt ki a vérkeringésre, a vér összetételére, a hormonháztartásra.
Kiegyensúlyozottságunkat támogathatja a Rhodiolin Rosea adaptogén gyógynövény, mely jótékony hatást fejthet ki a központi idegrendszerre, a szellemi és fizikai teljesítményre, a koncentráló képességre. Adaptogén tulajdonságának köszönhetően pontosan olyan mennyiségben hasznosul a szervezetben, amennyire a szervezetnek szüksége van rá. Függőségét nem okoz, mellékhatása nem ismert, hozzászokás nem alakul ki használata során. Segítséget nyújt a stressz leküzdésében, csökkenti a mentális fáradtságot. A cinkkel kiegészített Rhodiolin fokozza a szervezet ellenálló képességét, enyhíti a stressz és a feszült életmód okozta tüneteket. Lefekvés előtti hasznáta biztosíthatja az átalvást. Természetes kiegészítője lehet a depresszió elleni kezeléseknek is. Támogathatja az akut stressz mielőbbi kiegyensúlyozását, jótékony hatást fejthet ki a szív-és érrendszerre.
Figyeljünk a jelzésekre! Egészségünk megőrzése érdekében gondoskodjunk időben a stressz káros hatásainak ellensúlyozásáról, és a kiegyensúlyozott támogatásért hívjuk segítségül a természetet!
Rhodiolinról bővebben: >>>>
Ha tetszett a cikk, egy megosztással segítheted, hogy mások számára is hasznos információként szolgáljon.
Forrás: Calivita
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: