A Q10 kiváló antioxidáns, és mint ilyen segíti a szív- és érrendszer működését is. Javítja az energiatermelést a sejtekben (különös tekintettel a szívizomra), és segít a vérrögképződés megelőzésében.
Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy a koenzim Q10-kiegészítők, akár önmagukban vagy más gyógyszeres kezelés kiegészítéseként is segíthetnek az alábbi esetek megelőzésében, illetve kezelésében:
Magas vérnyomás
A vizsgálatok során a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a CoQ10 potenciálisan csökkentheti a szisztolés vérnyomást akár 17 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomást 10 Hgmm-rel, de ehhez legalább 12 hetes Q10 szuplementáció szükséges.
Szívelégtelenség
Bizonyított, hogy a CoQ10 segíti a szívelégtelenség kezelését a hagyományos gyógyszerekkel kiegészítve. Azt találták, hogy pangásos szívelégtelenség esetén, amikor romlik a balkamra pumpafunkciója, akkor a szervezet Q10 szintje is alacsony. Ilyenkor a Q10 kiegészítők hatására csökken a tüdőben és az alszárakban felgyülemlett vizenyő, ezáltal javul a légzés és a szívelégtelenségben szenvedő beteg terhelhetősége is.
Szívinfarktus
Egy klinikai tanulmány kimutatta, hogy azoknál, akik a szívinfarktus után 3 napon belül elkezdték a Q10 szuplementációt, kevésbé valószínű a szívroham megismétlődése. Továbbá kimutatták azt is, hogy akik rendszeresen szednek Q10 kiegészítőket kisebb valószínűséggel halnak meg szívbetegségben, mint azok, akik nem törődnek a megfelelő mennyiségű Q10 bevitellel.
A Q10 alapvetően a májunkban termelődik, viszont megfelelő táplálkozással hozzájuthatunk az optimális mennyiséghez. Sajnos a szervezeten belüli szintézis már a 30-40-es éveinkben csökkenni kezd, így nagyon hasznos lehet a Q10 kiegészítők rendszeres fogyasztása.
Q10 a migrén ellen
Volt már migréned? Ha nem, örülj a szerencsédnek! Minden tízedik ember átéli ezt a kínzó fejfájást, mely kiszámíthatatlanul és rendszeresen visszatér.
A migrénes roham nehezen csillapítható szokásos fájdalomcsillapítókkal, leginkább megelőzéssel próbálják kezelni. Legelterjedtebb a magas vérnyomás kezelésében is használt gyógyszerek alkalmazása, azonban ezeknek rengeteg mellékhatása ismeretes, melyek közül a legenyhébbek az aluszékonyság és szédülés. Mindemellett sajnos tény, hogy a migrénes rohamok szövődményei idővel idegrendszeri károsodást is okozhatnak.
Azonban semmi ok az elkeseredésre!
Több kutatásban is megállapították, hogy a migrénes panaszokon segíthet a megfelelő Q10 pótlás.
Egy 2006-os kutatásban 32 migrénes beteget kezeltek napi
150 mg CoQ10-zel. Három hónapos Q10 terápia után a betegek több mint 60%-nál értek el átlagosan 60%-os csökkenést a migrénes napok számában, míg a rohamok gyakorisága több mint 40%-kal csökkent és mindeközben nem tapasztaltak mellékhatást. Hasonló eredményt értek el magyar kutatók egy évvel korábban egy három hónapig tartó, rendkívül magas evidenciaszintű vizsgálatban.
Egy másik, 1550 embert bevonó vizsgálatban, bizonyítottan Q10-hiányos migrénes betegeknek napi 1-3 mg/testtömeg kg mennyiségű Q10-et adva (pl.: 70 kg-os betegnek 70-210 mg/nap) rövid időn belül, körülbelül 3 hónap alatt csökkent a rohamok száma, gyakorisága és súlyossága.
A Q10 olyan fontos szerepet játszik az agyi folyamatokban (antioxidánsként védve az érzékeny területeket), hogy az Alzheimer-, Parkinson-, és Huntington kórt kutatók figyelmét is felkeltette. Számos kezdeti tanulmány jelent meg, melyek igazolták a Q10 idegrendszeri védőhatásait, például a sejthalál és az agyszövet pusztulásának csökkentését és a sejtpusztító oxidatív stressz elleni hatását.
Mindezeket ismerve bizakodhatunk, hogy hosszú távú Q10 pótlással nemcsak a migrén felett győzhetünk, de hatékonyan támogathatjuk az idegrendszerünket is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: