Egészséges életmód

A mozgásszervek rendellenességei, ízületi elváltozások

A mozgásszervek rendellenességei, ízületi elváltozások

A világ népességének mintegy 15%-a szenved mozgásszervi betegségektől. Ez korunk egyik leggyakoribb civilizációs betegsége, amely főleg a jóléti társadalmakban szedi áldozatait, jelentősen csökkentve az élet minőségét, nem ritkán meg is nyomoríthatva a beteget.

Mi a mozgásszervi betegség? Mozgásszervi betegségnek nevezzük a mozgást kivitelező és az abban részt vevő szervek betegségeit. Ide tartoznak a csontok, az izmok, az ízületek, a nyálkatömlők, a hozzájuk tartozó kötőszövet, a perifériás erek és idegek betegségei. A mozgásszervek funkcionális egységet képeznek. Az ízületek funkcióit azok struktúrája határozza meg. Hogy a speciális követelményeknek megfelelhessenek, az ízületi felszíneket kötőszöveti struktúráknak – ízületi toknak, szalagoknak, inaknak, izmoknak, csontoknak – kell összetartaniuk.

A porcok, a csontok, az inak stb. fő alkotóeleme a kötőszövet. A kötőszövet főleg sejtek közötti alapállományból, ún. extracelluláris mátrixból áll, melynek fő fehérjealkotója a kollagén. A hálózati szövedéket a proteoglükánok (PG) és glükoproteinek (GAG, glükozaminoglükánok) jelentik.

A kötőszövet és a porc nem fibrilláris része főleg proteoglükánokból áll. Alkotói a hialuronsav és két alacsony molekulájú fehérje.A synovialis sejtek által termelt hialuronsav és glükoprotein a felelős a synovialis folyadék csuszamlósságáért (viszkozitásáért).

A sérülés, a gyulladás csökkenti a sejteken kívül elhelyezkedő proteoglükánok mennyiségét.

A különböző okok által kiváltott ízületi betegségekben változhatnak a szerkezeti összetevők, sérülnek a sejtfunkciók.Az ízületi bántalmaknak leggyakoribb formája az osteoarthrosis (OA), amit degeneratív ízületi betegségnek is nevezünk, mivel az ízület elváltozása és a porc károsodása jellemzi. Közhasználatú kifejezéssel ezeket a bántalmakat általában reumának (a latinból eredő jelentése vándorló kórnak) nevezik.

Az osteoarthrosis lehet elsődleges vagy másodlagos. A primer osteoarthrosis az elhasználódásból következik az ötvenes-hatvanas életévekben, látszólag minden megelőző kórfolyamat nélkül. A több évtizedes használat és helytelen életvitel összeadódó hatásaként degeneratív elváltozások jönnek létre az alapállományban és a kollagénben, a porcot segítő struktúrában. A porc károsodásakor olyan enzim (kollagenáz) szabadul fel, amely rombolja a porc összetevőit. Az életkorral csökken az egészséges porcszerkezet helyreállításának és szintézisének képessége.

A természetgyógyászat másként tekint a problémát okozó tényezőkre. Mint más civilizációs betegségek esetében is, a kötőszöveti és mozgásszervi elváltozások legfőbb okozójaként a helytelen táplálkozást, a mozgásszegény életmódot, a folyamatos, krónikus lelki-testi stresszel teli életvitelt és a szeretethiányos, pesszimista, szorongó, depressziós kedélyállapotot jelöli meg. A kötőszövet a ki nem ürített, károsító anyagok óriási tárháza, mely egy ideig az anyagcsere és homeosztázis zavarait képes kompenzálni, de egy idő után már maga is megbetegszik. Ekkor úgymond „váratlanul” kerülnek a képbe a mozgásszervi zavarok és rendellenességek.

Ezért tűnik úgy, hogy az osteoarthrosis kialakulása sokszor megfoghatatlan. Gyakran a reggeli ízületi merevség az első tünet. Ahogy a betegség előrehalad, az érintett ízület mozgatása fájdalmassá válik, ami a folyamatos mozgatásra rosszabbodik, pihentetésre pedig enyhül. Általában nincsenek gyulladásra utaló jelek. A speciális tünetek az érintett ízület szerint változnak. 

Mit tehetünk magunkért akkor, ha a betegség már kialakult, vagy ha meg szeretnénk előzni? 

A teljes kötőszöveti állomány egészséges állapotának megőrzéséhez és annak visszaszerzéséhez nyújt hathatós segítséget a CaliVita JointProtex nevű új terméke, amely tartalmazza mindazon anyagokat, melyek átlagos étrendünkben nem – vagy nem kellő mennyiségben – szerepelnek.A JointProtex jelentős mennyiségben tartalmaz glükózamint, kondroitin szulfátot, metil-szulfonil-metánt (MSM), glükozaminoglükánt, hialuronsav komplexet, cetyl-myristoleátot (CMT), az indiai tömjénfa (Boswellia serrata) boswellsavkivonatát, réti legyezőfüvet (Filipendula ulmaria), 95%-os kurkumakivonatot, cinket és mangánt.

Glükózamin – visszapótlása lehetővé teszi a porcregenerációt, és hosszan tartóan megszünteti a fájdalmat. Teszi ezt – ellentétben a gyakorlatban alkalmazott konvencionális gyulladásgátlókkal és fájdalomcsillapítókkal – minden mellékhatás nélkül. Kis molekulamérete lehetővé teszi bejutását az ízületi porcba, ahol a porcsejtekben elősegíti a GAG-szintézist.

Kondroitinszulfát – a kondroitinszulfát érintetlen és részben hidrolizált GAG-ok (glükozaminoglükánok) keveréke, melyek molekulasúlya 1400-tól 30000-ig (vagy akár afölöttig) váltakozik.

Hialuronsav (HA) – a kötőszövet alapállományának mennyiségileg legjelentősebb alkotóeleme. Rendkívül erős a negatív elektromos töltése, és igen magas molekulasúlyából adódóan hatalmas mennyiségű víz lekötésére képes. Befolyásolja az alapállomány összes funkcióit. Az ízületekben a porcfelületek kenését biztosítja.

Metil-szulfonil-metán (MSM) – igen jelentős szerepet tölt be a kötőszövet fehérjéinek szintézisében. Nélküle egyes aminosavak nem tudnak beépülni az összetett kötőszöveti proteinmolekulákba, és ezáltal a keletkezett kötőszöveti állomány nem megfelelő szerkezetű, amelynek állapota instabil.

Cetyl-myristoleát (CM) – megvédi a porcszövetet kopástól, és részt vesz annak regenerálásában is.

Indiai tömjénfa – erőteljes gyulladásgátló, nyákoldó, étvágyjavító, enyhíti a veseproblémákat (gyulladás, homok, kő), könnyíti a tüdő munkáját, kiegyensúlyozza a légzés ritmusát, köhögéscsillapító, antiszeptikus tulajdonságú.

Kurkuma – a kurkumából származó kurkumin gyulladásgátló, amit különféle ízületi megbetegedések kezelésében fejti ki hatását mellékhatások nélkül! Köszvény és reuma esetén is előnyös a fogyasztása.

Réti legyezőfű – ez a növényi aszpirin kíméletes a gyomorhoz, megvéd a gyógyszerek okozta gyomorfekély kialakulásától. Számos egyéb hatása mellett fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, vizelethajtó hatása miatt reumatikus panaszok, ízületi gyulladás kezelésére is alkalmas.

Cink – hiánya lappangó immunhiányt, depressziós hajlamot, étvágytalanságot, sápadt, zsíros, pattanásos bőrt eredményezhet, és hajlamosít a kötőszöveti gyengeség, reuma, valamint a narancsbőr (cellulitis) kialakulására.

Mangán – hiánya térdfájdalmat, fokozódó görcskészséget, szédülést, hallászavart, rossz egyensúlyérzéket, izomrángásokat, fiatal korban „növekedési fájdalmakat” eredményezhet.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!